Работа на городскую педагогическую выставку (Кабаченко С.А.)
- teoriyamuzyki
- 23 янв. 2016 г.
- 11 мин. чтения
Психологічні передумови навчання естетичним дисциплінам на початковому етапі в класичному ліцеї
У кожної дитини є величезні можливості розвитку. Програма і сам процес навчання в ліцеї побудовані так, що все більш реальною стає завдання всебічного розвитку здібностей дітей. Але це аж ніяк не означає, що можна очікувати однаково високого розвитку одних і тих же здібностей у всіх учнів. Вчителям постійно доводиться рахуватися з психологічними відмінностями між учнями.
Індивідуальні відмінності виступають, зокрема, різною сприйнятливості до вченню і у творчих проявах дітей. Неоднаковість здібностей зводиться, - зрозуміло, до відмінностей по їх рівню. Відмінності виявляються, передусім, у тому, що в одних учнів яскравіше виявляється їхня можливості в якихось видах занять, а у інших -в інших. При цьому важливо враховувати не тільки самі здібності дитини, але і їх значення для зростання здібностей,
Дитячий вік має найбільше значення для розвитку розумових здібностей. Очевидна залежність розумових можливостей дітей від віку та навченості. Але це зовсім не означає, що вікове розвиток -це просто посилення, збагачення - як якби психічні властивості дітей були такими ж, як і в роки зрілості, але тільки не досягли ще повної величини. Насправді ж існує якісна своєрідність дитячих особливостей. У багатьох дітей інша душевна організація, ніж у дорослих.
Дітям властиві надзвичайна чуйність до образним враженням, багатство уяви, які проявляються у творчих іграх, невпинна допитливість. Роки дитинства - роки дозрівання і швидкого психічного розвитку - відрізняє легкість і разом з тим міцність формування деяких властивостей, надзвичайна чуйність на навколишнє.
При цьому віковий розвиток являє собою послідовний ряд переходів від одного ступеня до якісно іншої. Риси, що характеризують певну стадію, на наступній можуть стати другорядними або зовсім зникнути. Така загальна особливість ходу вікового розвитку. Ми ж зупинимося та віці молодших школярів.
Молодший шкільний вік з його характерними психофізіологічними особливостями триває 3-4 роки. Учні початкових молодших класів, звичайно леї, дуже різні: з різним ступенем розвитку, із стійкою допитливістю і розсіяні, ті що швидко схоплюють і тугодуми. Кожного з них вже відрізняють свої ознаки розвиваються здібностей. Але все ж їх ріднять деякі загальні вікові риси.
Інтелектуальні особливості: молодшим школярам доступно розуміння загальних зв'язків, принципів і закономірностей, що лежать на основі наукового знання, Логічна форма мислення хоча і доступна, але ще не типова, не характерна для них. Тип мислення специфічний. Вищі форми наочно-образного мислення є підсумком інтелектуального розвитку.
Спираючись на них можна домогтися високого рівня навченості. Характерною його особливістю є вміння виділити навчальну задачу і перетворити її в самостійну мету діяльності. Така операція вимагає від учнів здатності дивуватися і шукати причини помічену ним зміни, новизни. Тут педагог може спертися на гостру допитливість, потреба в нових пригодах.
Вольова готовність. До 6-7 років відбувається оформлення основних елементів вольової дії: дитина здатна поставити мету, прийняти рішення, намітити план дії, виконати його, проявити певне зусилля у разі подолання перешкоди, оцінити результат своєї дії. Але всі ці компоненти вольової дії ще недостатньо розвинені.
У першокласників центральне місце в прояві наполегливості займає прагнення до завершення розпочатої діяльності, що виникає по безпосередньому спонуканню, як "пускова активність". У третьокласників ж «пускова» - багато в чому стихійна активність вже не грає скільки-небудь істотної ролі. У них на центральне місце висувається тривалість утримання мети. До цього віку, діти більше ніж раніше можуть здійснювати потрібні дії у внутрішньому плані, вони в більшій мірі роблять об'єктом аналізу та контролю свої виконавські дії, спрямовані на досягнення мети.
Значення гри для психологічного розвитку дитини
Не можна забувати про те, яке важливе місце в житті молодших школярів продовжує займати гра. Потреба в іграх - це потреба в звершеннях, активної участі в житті. Велике значення ігрової діяльності в розвитку мотиваційної сфери дитини, свідомого бажання вчитися. «Істотно важливо те, що в грі виникає нова психологічна форма мотивів ... Саме в грі відбувається перехід від мотивів, що мають форму досвідомих безпосередніх бажань, до мотивів, які мають форму узагальнених намірів, що стоять та грані свідомості», - Д.Б. Ельконін .
Гра є і першою школою волі. Саме в грі проявляється здатність добровільно, за власної волі, ініціативи підкорятися різним вимогам.
Гра створює сприятливі умови для організації рухів школяра. Коли дитина бере на себе певну роль (наприклад, диригент, піаніст) він свідомо і довільно відтворить певні рухи, характерні для зображеного персонажа.
У грі формуються або перебудовуються і приватні психічні процеси. Значно підвищується гострота зору, дитина раніше і легше утримує свідому мету запам'ятовувати.
Практично кожен вид діяльності на уроці музики в початковій школі пов'язаний з грою і обігрується. Наведу кілька прикладів з розділу «метроритм».
Гра 1. Діти слухають музику стоячи в колі. Якщо вони чують четвертние тривалості в мелодії - «кроки». - То починають марширувати, якщо восьмі тривалості - «біг», - то біжать по колу, намагаючись, щоб кроки збіглися з ритмом звучала мелодії.
Гра 2. Виконуючи вже відому пісню, діти йдуть по колу. Кожен крок - це «пульс» пісні або ролі. А руки в цей час ляскають ритмічний малюнок мелодії. Можна ускладнити гру, додавши ведучого, який стоячи в центрі кола, буде відбивати сильну частку в бубон.
Продовжувати засвоювати з дітьми поняття «ритм», «частка», «сильна частка» можна і в наступній грі.
Гра 3. «Оркеструєм пісню». Основна частина дітей виконує знайому пісню або вправу. Декілька учнів грає ритмічне супровід на різних інструментах. Наприклад:
1- і учень грає сильну частку на фортепіано (металофоні);
2- й учень грає частки на трикутнику (маракасах);
3- й учень виконує ритм мелодії на бубні.
Таке виконання знайомої пісні викликає великий інтерес у дітей бажання розучувати нові мелодії, правильно виконувати свою партію на музичному інструменти, виступаючи, демонструвати свої вміння.
Останнє дуже важливо для учнів ліцею так як починаючи з середніх класів, вони займаються у творчих колективах, постійно беруть участь у різних концертах. Для хлопців дуже важливо вміти тримати себе на сцені, не "губитися» і мати здатність продемонструвати всі свої знання.
Тому, починаючи з першого класу спочатку в ігровій формі діти вчаться виступати перед учнями свого класу, потім на святкових ранках перед батьками. І, таким чином, досягаючи середньої ланки вони впевнено почувають себе і в якості учасників творчих колективів і в якості солістів.
В ігровій діяльності складаються сприятливі умови для розвитку інтелекту дитини, для переходу від наочно-дієвого мислення до образного і до елементів словесно-логічного мислення.
У ситуації дидактичної гри дитина засвоює програму значно успішніше, ніж в ситуації підручник-заняття.
Як навчати молодших школярів?
Урок з першокласниками повинен бути іншим, ніж зі старшокласниками і навіть з 2 класниками. І не тільки за тривалістю. Урок повинен відрізнятися і своєю структурою, переважаючими способами дій.
Урок у 1-го класу повинен складатися з декількох частин, об'єднаних загальною темою. А ось діяльність на уроці повинна бути обов'язково різноманітною. Велике місце відводиться діям з предметами. Щоб досягти успіху, дитина на своєму місці повинен проробити, пережити все те, що робиться біля дошки (драбинка, ритм, ноти, клавіші).
Важливе завдання педагогів - розвиток творчої особистості. Необхідно ставити перед школярами таку навчальну завдань} ', яку без експерименту не вирішити. У процесі експериментування, перетворення об'єктів, діти виступають як дослідники, вони пізнають приховані зв'язки і відносини об'єктів.
Важливим в організації дитячого експериментування є підведення дитину до певних припущеннями. При цьому не тільки позитивний, а й негативний результат має велику роль для розвитку дитячої активності і самостійності.
Особливості художньої діяльності молодших школярів.
Специфічною для молодшого шкільного віку поряд з ігровою, є художня діяльність. Діти із задоволенням малюють, ліплять, конструюють, співають, танцюють, зображують улюблені твори. Розвитку художні видів діяльності дітей цього віку сприяють не тільки їх доступність і привабливість, а й певні вікові особливості дітей: їх «реактивність» на безпосередні враження, що доставляються органами почуттів, чуйність до образно-емоційним моментам, характерне для даного періоду співвідношення першої та другої сигнальної систем. Н.С. Лейтес зазначає: «Діти взагалі близькі до так званого« художньому »типу, для якого характерні яскравість сприйняття, наочна, образна пам'ять, багатство уяви і деяка недостатність абстрактного мислення».*
*Акад. І.Павлов зробив висновок, що є дві «сигнальні системи дійсності», які орієнтують людини в навколишньому світі: 1-я сигнальна система - всі зовнішні впливи (відчуття, сприйняття, уявлення) крім слів; 2-я сигнальна система - відображення дійсності в поняттях, які втілені в словах, тобто мова, мова. Сигнальні системи взаємопроникають, знаходяться в безпосередній взаємодії; разом з тим відносна роль кожної з них у різних людей може бути неоднаковою. Павлов виділив два протилежних типу та проміжний між ними: «художній» тип - з відносним переважанням 1-й сигнальної системи, «розумовий» - з відносним переважанням 2-й сигнальної системи і «середній» тип - з врівноваженістю сигнальних систем.
Згідно такої класифікації філософи, вчені опиняються на одному поясі, а художники, скульптори, музиканти - на іншому; перший більш схильні до теоретичним, абстрактним ідеям, дня другого відносно більш важливе значення мають органи чуття.
Молодші школярі із задоволенням займаються музичною діяльністю: сприйняттям музики, виконавство, письменництвом і т.д. Кожен з цих видів музичної діяльності впливає та розвиток музичних здібностей, особистості дитини в цілому.
У 7-8 років дитина здатна вислухати музичний твір до кінця, запам'ятати, дізнатися його, розрізняти його основну тему і характер, яскраві засоби музичної виразності, визначати прості форми музичних творів. Сприйняття музики як виду діяльності включає також сприйняття дітьми музики у зв'язку з її подальшим виконавством, музично-дидактичної гри для розвитку спірних здібностей. У сприйнятті музики тісно переплітаються інтелектуальне й емоційне початку.
Дитяче музичне виконавство включає спів, музично-ритмічний рух, гру на музичних інструментах. Спів є першим і найбільш доступним видом музичної та виконавської діяльності. У процесі співу не тільки успішно розвиваються музичні сенсорні здібності (особливо музично-слухові уявлення звуковисотних відносин, співочий голос), але і формують естетичне ставлення до навколишнього, музиці. Широко поширена і музично-рітмічна діяльність дітей, в процесі, якого діти вчаться передавати музичні образи в русі, відбувається розвиток навичок ритміки, музикальності в цілому.
Використовується і такий вид виконавства як гра на різних музичних інструментах. Цією діяльністю діти займаються як індивідуально, так і в групі (невеликому ансамблі, оркестрі). У цьому віці дитяче музичне виконавство стає все більш виразним. Це проявляється у розвитку здатності щиро і безпосередньо виразити емоційний зміст музики.
Особливе місце в музичній діяльності молодших школярів класичного ліцею займає письменництво (пісенне, музично-ігрове, ритмічне, танцювальне) та імпровізація на різних музичних інструментах (починаючи з другого класу на уроках музики освоюється інструмент сопілка).
Пісенна імпровізація:
1. починаючи з перших уроків, діти вчаться імпровізувати свої мелодії спочатку на двох ступенях, наприклад, ЗО-ВІ. Поступово кількість ступенів додається, наприклад, Б-ВІ-ЗО-РА;
2. в основі імпровізації лежить ритм, наприклад, / / П /, у міру вивчення нових ритмів ритмічна основа імпровізації може видозмінитися і ускладнитися;
3. ще одне завдання - складати закінчення мелодії. Добре, якщо
мелодія зі словами. Спочатку це може бути один останній такт, в
Надалі потрібно збільшувати кількість тактів для Доскладання;
4. дуже гарний вигляд імпровізації - варіювання мелодії.
Ритмічна імпровізація:
1. придумати верхню строчку ритмічної партитури, застосовуючи елементи досліджуваного ритму. У другому рядку може бути ритмічне ostinato, наприклад:

2. Гра «спекти пиріг» також дає можливість для імпровізації, коли учні по черзі проплескують по одному такту вигаданого ритму, чергуючи їх з тактами досліджуваного ритму.
Імпровізація на сопілках:
1. вміючи грати всього лише одну ногу, хлопці можуть виконати на сопілці ритмічну імпровізацію;
2. поступово вивчаючи інші ноти, розширюється можливість для імпровізації. Це можуть бути невеликі музичні фрази, і навіть пропозиції складені на заданий ритм або чотиривірш;
3. щоб збагатити звучання сопілки, можна виконати імпровізацію дуетом з фортепіано.
Наприклад, один учень грає свою імпровізацію на сопілці, другий учень грає на фортепіано мелодійне ostinato. Також використовуються на уроках музики імпровізації музично-ігрові, танцювальні.
Сприйняття художніх творів
Сприйняття художнього твору - не тільки пізнавальний акт. Необхідною умовою такого сприйняття є емоційна забарвленість сприйнятого, вираз ставлення до нього. Які особливості розвитку художнього сприйняття молодших школярів? Чи можна взагалі говорити про цей вид сприйняття в цьому віці? Звичайно, не відразу дитина сприймає твір мистецтва як такого. Однак зачатки художнього сприйняття вже проявляються.
На відміну від дошкільнят, які намагаються безпосередньо впливати на героїв творів, діти молодшого шкільного віку виявляють здатність зайняти позицію поза зображуваного, позицію глядача. Виявляються здатними сприйняти в художньому творі не тільки зовнішній комізм, але і гумор, іронію.
У процесі розвитку художнього сприйняття у дітей з'являється не тільки інтерес до змісту твору мистецтва, а й розуміння його виразних засобів, зароджується і оцінка сприйнятого. Однак здатність до художнього сприйняття не виникає сама по собі. Вона - результат розвитку індивіда, це вміння, яке треба вчити. Цьому сприяє розширення і зміцнення знань, уявлень дітей про навколишню дійсність, розвиток їх мовлення, мислення. З найперших уроках діти вчаться слухати й аналізувати кращі твори музичної світової культури. Позитивний вплив на розвиток художнього сприйняття дітей надає формування вміння виділяти в художніх творах засоби виразності, за допомогою яких композитору вдається так яскраво передати той чи інший образ, характер твору.
У першому класі ми звертаємо увагу на розвиток художнього сприйняття дітей, надає формування вміння виділяти в художніх творах засоби виразності, за допомогою яких композитору вдається так яскраво передати той чи інший образ, характер твору.
У першому класі ми звертаємо увагу учнів на такі засоби музичної виразності як регістр, темп, динаміка, лад. Навчаємо їх розрізняти жанри, пісні, танцю та маршу. Надалі вчимо аналізувати структуру мелодії, ритм, штрихи, фактуру твори т.д. Таким чином, з кожним роком навчання розширюються і поглиблюються вже наявні знання та навички.
На закінчення варто відзначити, що маленька дитина дуже пластичний, легко навчаємо, що він може значно більше, ніж пропонували психологи і педагоги досі. Але також треба враховувати, що ми маємо справу з зростаючим дитячим організмом, дозрівання якого ще не закінчилося, функціональні особливості якого ще не склалися і робота якого ще обмежена. При перебудові педагогічного процесу, при вдосконаленні виховних програм необхідно передбачати не тільки те, чого дитина даного віку здатний досягти при інтенсивному тренуванні, але і яких фізичних і нервово-психічних витрат буде йому цей коштувати. Бо відомо, яку небезпеку становить перевантаження, перевтома для стану здоров'я та подальшого ходу дитячого розвитку.
Принцип, що протистоїть зазначеним крайнощів зводиться до того, що завдання вихователя - пробуджувати і виховувати власну активність зростаючого людини, її пізнавальні та творчі потреби.
Происхождение органа
(конспект урока в 3 классе )

Цель урока. Углубить знания об истории возникновения органа, познакомить с его разновидностями, запомнить звучание и вызвать интерес к этому инструменту. Задачи урока. ОБУЧАЮЩАЯ : закрепление понятия ладовой принадлежности ступеней в гамме Ре мажор , освоение и накопление навыков сольфеджирования , импровизации, игре на сопилках и других музыкальных инструментах; закрепление навыков исполнения шестнадцатых длительностей в различных ритмо - блоках заданного ритма и других мелодиях. РАЗВИВАЮЩАЯ : развивать вокально - хоровые навыки, умение работать в ансамбле и импровизировать; развивать чувство ритма, координацию движения, слуховую память и внимание; умение анализировать музыкальные произведения. ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ : воспитывать творческое отношение к работе и эстетический вкус. Тип урока. Обобщение темы, закрепление полученных навыков. Форма работы. Коллективная, групповая, индивидуальная. Методы обучения. Словесный, практический, наглядный, объяснительно - иллюстративный. Музыкальный материал. И.С.Бах. Пассакалия до минор, И.С.Бах. Органная хоральная прелюдия Ми бемоль мажор, И.С.Бах. Токката ре минор, И.С.Бах. Менуэт Ре мажор, А.Артоболевская. Вальс собачек. М.Качубрина. Мишка с куклой пляшут полечку. Оборудование. Компьютер, рояль, металлофон, маракасы, плакаты с изображением инструментов, сопилки, бубен. ХОД УРОКА Эмоционально - психологический настрой на урок. Учитель. Я рада видеть вас сегодня на уроке, рада вашим улыбкам. Распевание.Вокальная распевка по ступеням звукоряда. Двухголосная распевка по интервалам ,,Вот прима,вот секунда". Цепочка интералов от ноты ДО. Учитель. Мы продолжаем знакомство с инструментом, который во все времена и до сих пор продолжают величать ,,королем" всех инструментов. Орган относится к клавишно - духовым инструментам. На основе каких двух инструментов был создан орган ? (флейта пана и волынка). Где находится родина органа? ( в Александрии). Считается, что первый орган - гидравлос изобрел грек Ктесибий, живший в Александрии Египетской. Какая страна стала первой, где орган получил широкое распространение? (Древний Рим). Изображения похожего инструмента имеются на монетах времен императора Нерона.
Слушаем. И.С.Бах. Пассакалия до минор. Учитель. Каковы ваши впечатления от прослушанного ? В творчестве Баха присутствовали не только произведения для органа. К ним относится и Менуэт, который мы сейчас будем сольфеджировать. Его могли исполнять как на клавире, так и составом струнного оркестра. В какой тональности это произведение ? (Ре мажор ) Работа в тональности Ре мажор: ученики поют звукоряд, играют в,,прятки", чередуя пение нот вслух и про себя, сольно имповизируют на звуках тонического трезвучия и вводных звуках. Работа над упражнением ( И.С.Бах.Менуэт,фрагмент ). Ученики сольфеджируют упр. с ручными знаками; поочерёдно поют по фразам сольно; исполняют партию сопровождения мелодии на сопилках; делятся на партии и исполняют упр. ансамблем: голос, сопилки, металлофон, маракасы. Учитель. После падения Римской империи орган был забыт на несколько столетий. С чего началось возрождение органа? (с указа Папы Римского в 7 веке н.э. о вхождении органа в обряд католического богослужения) . На какой исторический период пришел расцвет органного искусства? (на 16 - 17 века). Именно в этот период жил и творил великий композитор и органист Иоган Себастьян Бах.
Слушаем. И.С.Бах. Органная хоральная прелюдия Ми бемоль мажор. Учитель. Охарактеризуйте звучание. В основе каждой мелодии лежит ритм. В нашем ритме мы отрабатываем шестнадцатые длительности. Ритмическое упражнение. Учитель. Какой размер нашего упражнения? (три четверти) Какие танцы вы знаете в трехдольном размере ? ( вальс, менуэт ) Есть еще один танец, который вы очень хорошо знаете; в нем часто используются шестнадцатые длительности, но он двухдольный. Вы догадались о чем идёт речь?( о польке ). Исполняем М.Качурбина. Мишка с Куклой пляшут полечку. Дети поют, исполняя танцевальные движения; поют на ритмо-слоги, в ладоши хлопая ритм песни. Робота над ритмом. Ученики хлопают ритм; игра ,,Вопрос - ответ" для двух команд; игра ,,Испечь пирог" с бубном у ведущих; исполняют ритм на сопилках; исполняют ритм ансамблем :сопилки, фортепиано, бубен, маракасы. Учитель. Мы знаем еще один танец -- это Вальс Собачек. Исполним его на сопилках и металлофоне. Исполняем : А. Артоболевская. Вальс Собачек ( сопилки, фортепиано, металлофон). Учитель. Чтобы наш ансамбль зазвучал, мне понадобилась вся группа музыкантов.А чтобы играть на органе, достаточно одного музыканта -- органиста. Посмотрите как выглядит кафедра органа (Смотрим плакат). Как называются клавиатуры органа? (мануалы) Сколько мануалов может быть у органа?(до семи ) У каждого инструмента есть корпус - резонатор для усиления звука. А у органа корпусом является весь зал в котором он установлен. Если мы зайдем в помещение, где играет орган -- мы окажемся внутри инструмента. Определите музыкальный образ следующего произведения. Слушаем : И.С.Бах. Токката ре минор. Учитель. Самый большой орган на сегодняшний день находится в американском городе Филадельфии и установлен в торговом зале. У него около двух тысяч с половиной труб. Итог. Вам понравилось звучание органа? Может быть возникло желание посетить концерт органной музыки? Я надеюсь, что в скором времени вам это удастся. Орган -- это такой инструмент, который способен передать звучание голосов, различных инструментов и даже целого оркестра. И сегодня на уроке мы с вами были таким единым инструментом. Анализ уровня активности учащихся на уроке, оценка знаний.
Література:
1. Эдит Нотдорф. Пение и игры для детей. - Международный союз немецкой культуры. 1995 г. 2. Буров А.И. Системный подход к эстетическому воспитанию, - В кн.: Эстетическое воспитание в школе. Вопросы системного подхода. Под ред. Б.Т. Лихачева. М., 1980 г. 3. Художественное творчество и ребенок. Под ред. Н.А. Ветлучиной. М., 1972 г.
留言